Úvodní stránka > Informace pro občany > Kůrovcová kalamita - informace pro správce lesních majetků, vlastníků lesů

Kůrovcová kalamita - informace pro správce lesních majetků, vlastníků lesů

Vážení vlastníci, správci lesních majetků a zástupci veřejné správy,

chtěli bychom vás touto cestou informovat o možnostech, které se nabízejí v rámci řešení současné kůrovcové kalamity, která svým celorepublikovým rozsahem neměla dosud v historii našeho lesnictví obdoby. Před všechny vlastníky a hospodařící subjekty je postavena velká výzva, neboť je relevantní předpoklad, že gradace kůrovcové kalamity bude dále postupovat mimo ostatní části republiky i ve Středočeském kraji.

Krajský úřad Středočeského kraje by vás touto cestou chtěl informovat o důležitých odkazech, které mají za cíl zlepšit povědomí o kůrovcové kalamitě, sumarizovat základní odborné informace o obranných opatřeních a současně poskytnout bližší podrobnosti o dotačních nástrojích, které vám pomohou eliminovat finanční dopady na ekonomiku subjektů hospodařících v lesích.

• Informace ke kůrovcové kalamitě
  • Státní správa Středočeského kraje nechala vytvořit komplexní záložku „kůrovcová kalamita“, která shrnuje řadu důležitých odkazů týkajících se škod kůrovci, mapových aplikací a dalších odkazů v této věci. Součástí jsou také ke stažení přílohy převzaté od Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. ve formátu pdf týkající se bionomie kůrovců a jejich asanace, opatření obecné povahy Ministerstva zemědělství a další materiály, které mohou vlastníkům lesů pomoci v boji proti těmto kalamitním škůdcům.

1.
    2. https://www.kr-stredocesky.cz/web/20994/344
  • Dotační nástroje do lesního hospodářství

1. Příspěvky na hospodaření v lesích jsou poskytovány jak z rozpočtu Středočeského kraje, tak z rozpočtu Ministerstva zemědělství.
  • Středočeský kraj poskytuje vlastníkům lesů finanční příspěvky na vybrané činnosti hospodaření. Příspěvky jsou poskytovány dle schválených Zásad pro poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích z rozpočtu Středočeského kraje a způsobu kontroly jejich využití: https://www.kr-stredocesky.cz/web/zivotni-prostredi/prispevkylesnictvi-20182019sk
  • Ministerstvo zemědělství poskytuje příspěvky na hospodaření v lesích prostřednictvím Krajského úřadu Středočeského kraje dle nařízení vlády č. 30/2014 Sb.: https://www.kr-stredocesky.cz/web/zivotni-prostredi/prispevkylesnictvi-20182019mze
  • V příloze emailu je k dispozici poslední verze příručky, která sumarizuje informace o všech dotačních programech týkajících se lesního hospodářství poskytovaných z rozpočtu Ministerstva zemědělství, popř. krajů.

Informace o možnostech finanční podpory v oblasti lesního hospodářství a myslivosti_stav k 1.6.2019

25. 6. Ivan

Zítra: Adriana